TikTok - z czym to się je

TikTok to fenomen wśród mediów społecznościowych. Popularność tej platformy wciąż błyskawicznie wzrasta. Również potencjał marketingowy, jaki posiada ta aplikacja, jest ogromny. Dlaczego TikTok jest tak pociągający dla użytkowników?


Czym TikTok się wyróżnia?

TikTok to aplikacja, która polega na tworzeniu i udostępnianiu przez użytkowników krótkich filmów. W odróżnieniu od YouTube są to najczęściej kilkunastosekundowe materiały, a ich popularność opiera się na trendach. Co ciekawe platforma sama kreuje panujące trendy na platformie. Dzięki temu powstają virale, które często są odtwarzane przez innych użytkowników.

TikTok wyróżnia się na tle innych mediów społecznościowych możliwością montowania materiałów w aplikacji. Platforma posiada bardzo wiele funkcji oraz efektów, które sprawiają, że filmy użytkowników są ciekawsze. Taka funkcjonalność wiąże się z minimalizacją czasu wykorzystanego do stworzenia nagrania. Aby wrzucić materiał na YouTube, jako profesjonalny twórca potrzebujesz specjalistycznego programu do montowania filmu. Często tego typu programy nie są darmowe, a czas przygotowania nagrań znacznie się wydłuża.

Dodatkowo TikTok jest systematycznie aktualizowany, dzięki temu jego użytkownicy mogą korzystać z coraz to nowszych opcji. Pomaga im to w tworzeniu contentu, który znacznie bardziej angażuje odbiorców.

TikTok – potencjał marketingowy

Obecnie coraz więcej użytkowników decyduje się na pobranie TikToka na smartfony. Mimo wszystko większość marek jest wciąż w fazie testów marketingowych aplikacji. Dlatego to idealny czas na wprowadzenie firm na TikToka. Konkurencja jest stosunkowo niewielka, dlatego możliwość zainteresowania potencjalnej grupy odbiorców jest większa.

Ciekawym aspektem aplikacji jest również możliwość osiągania ogromnych zasięgów i wyświetleń publikowanych materiałów. Dzięki temu filmy trafiają do znacznej liczby odbiorców. Czego głównym powodem jest krótki czas prezentowanych nagrań, możliwość łatwego filtrowania treści oraz zaangażowani użytkownicy. Co więcej, opisy pojawiające się pod filmami są ograniczone do 100 znaków. Z tego powodu hashtagi są bardziej wyselekcjonowane.

TikTok kreuje również nową generację influencerów, którzy często nazywani są “TikTokerami”. Głównymi odbiorcami tych twórcy są bardzo młodzi użytkownicy, a ich wiek szacowany jest na 13-15 lat. To pokolenie osób, na które reklama w postaci wideo oddziałuje najbardziej. Obrazy i wizualizacje to formy, które pobudzają najbardziej ich wyobraźnie.

Jak działa reklama na TikToku?

Aplikacja posiada również możliwość reklamy, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy. TikTok Ads Manager ma swojej ofercie szereg możliwości promocji. Możesz wybrać jedną z czterech opcji celów reklamowych. Dotyczą one zasięgu, ruchu, instalacji aplikacji oraz konwersji. Na uwagę zasługują również formaty reklamy. Firmy, którym zależy na pozyskaniu nowych klientów mogą wybrać kilka wariantów.

TopView to format pełnoekranowy, a reklama może trwać do 60 sekund. Kolejny typ to Brand Takeover, w którym materiał może być statyczny bądź bardziej dynamiczny. Wyświetlany jest w trybie pełnoekranowym. Branded Hashtag Challenge daje możliwość zaproszenia użytkowników do kreowania materiałów opartych na kampanii i oznaczeniu ich konkretnym hashtagiem. In-Feed Ads to format dostępny w zakładce “Dla Ciebie” i może trwać do 60 sekund. Ostatni już Branded Effects marka może wykorzystać do stworzenia na rzecz reklamy specjalnego filtru czy naklejki i udostępnieniu tego efektu użytkownikom.

Oczywiście proces stworzenie reklamy na TikToku jest znacznie bardziej złożony. Warto poszerzyć wiedzę na ten temat, gdyż firmy powoli przekonują się do reklamowania swoich treści właśnie w tej aplikacji.

Najciekawsze kampanie na TikToku

Mimo, że TikTok jest stosunkowo nowym narzędziem, lista ciekawych kampanii stworzonych przez firmy jest całkiem długa. Dobrym przykładem jest Converse. Marka stworzyła kampanię „Creative All Star Series”, opierała się na bardzo ciekawym pomyśle i zaangażowała wielu odbiorców. Głównym założeniem akcji było przedstawienie przez użytkowników TikToka swojej wizji kultowych już Conversów. Społeczność TikToka bardzo zaangażowała się w projekt, tworząc niesamowite filmy z procesu przerabiania butów. Efekt? Sam hashtag #ConverseAllStar wygenerował ponad 64 miliony wyświetleń.

Firma Ralph Lauren stworzyła swój profil na TikToku w trakcie rozgrywek US Open 2019 roku. Dzięki temu przedsiębiorstwo w ciekawy sposób wykorzystało nietypowy hashtag #WinningRL, który ściśle związany był z tak ważnym wydarzeniem sportowym. Na koncie marki Ralph Lauren pojawiły się materiały stworzone w ramach współpracy z tenisistką Dianą Silvers. W filmach sportsmenka udzielała rad na temat gry w tenisa oraz zachęcała odbiorców do tworzenia podobnych nagrań i oznaczania ich odpowiednim hasztagiem. Dzięki odpowiedniej aktywności marki oraz interakcji użytkowników #WinningRL uzyskał ponad 700 milionów wyświetleń.

Marka Elf Cosmetics również wykorzystała potencjał TikToka. Firma stworzyła bardzo znaną kampanię, która oparta była na podkładzie muzycznym. W przedsięwzięciu wzięło udział wielu znanych celebrytów. Jedną z gwiazd akcji była Jessica Alba. Na potrzebę kampanii stworzono specjalną piosenkę o nazwie „Eyes Lips Face”. Do akcji zaangażowano influencerów, którzy w materiałach po kolei mieli pokazać daną część twarzy. Głównym celem było przedstawienie, w jaki sposób działają kosmetyki marki Elf. Do filmów twórcy wykorzystali piosenkę „Eyes Lips Face” oraz hashtag #eyeslipsface. Dzięki temu zabiegowi użytkownik ma wrażenie, że ogląda kolejny trend, a nie zaplanowaną kampanię.

Czy warto być na TikToku? Fakt, że TikTok rośnie szybciej, niż niegdyś Instagram powinien mówić sam za siebie. To medium nowego pokolenia, ale to właśnie nowe pokolenie dla wielu marek i firm jest bardzo ważnym odbiorcą i potencjalnym klientem. Kiedyś mówiło się, że jeśli nie ma cię na Instagramie, twoja marka nie istnieje. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że w młodej grupie odbiorców ten schemat powtórzy się w odniesieniu do TikToka.

Tekst: Magda Aleksander