Narzędzia i aplikacje do contentu

Jeśli zależy Ci na tworzeniu interesującego contentu w mediach społecznościowych, sama znajomość kanałów może nie wystarczyć. W kreowaniu wartościowych treści warto korzystać z odpowiednich narzędzi ułatwiających ten proces. Dlatego Magda Aleksander stworzyła przegląd aplikacji, które sprawdzą się w opracowaniu contentu w social mediach.


Istotą jest zarządzanie

Planowanie postów pomaga uporządkować treści oraz ułatwia ich monitorowanie. Jednym z tego typu narzędzi jest Buffer. Aplikacja pozwala na zaplanowanie oraz publikację postów na Instagramie, Facebooku, Twitterze, Pintereście czy LinkedInie. Dodatkowo narzędzie oferuję analitykę dla Instagrama, Twittera oraz Facebooka. Dzięki aplikacji możesz przeanalizować takie dane jak ilość komentarzy, repostów czy polubień. Darmowe testowanie aplikacji trwa 14 dni. Po upływie tego okresu abonament korzystania z narzędzia zaczyna się od 15$.

Kolejną aplikacją, która ułatwi Ci zarządzać contentem, jest Hootsuite. Oprócz obsługi takich kanałów, jak Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest czy LinkedIn w aplikacji można również zaplanować publikację treści na YouTube. Dodatkowo narzędzie pozwala na określenie budżetu, jaki chcesz wydać na promocję konkretnego materiału. Hootsuite oferuje analizę podstawowych danych związanych z zasięgiem, bądź zaangażowaniem. Aplikacja oferuje darmową wersję testową na 30 dni. Miesięczny koszt korzystania z platformy po okresie próbnym zaczyna się od 19 EUR miesięcznie.

PostPlanner oprócz planowania, publikowania oraz analizowania treści, oferuje również funkcję wyszukiwania wartościowego contentu. W aplikacji można zarządzać treścią na Facebooka, Instagrama, Pinteresta, Twittera czy LinkedIna. Narzędzie można testować 14 dni za darmo. Po upływie okresu testowego korzystanie z aplikacji jest płatne. Cena pakietów zaczyna się od 20 złotych miesięcznie.

Dobra grafika to podstawa

Ciekawa oprawa graficzna jest niezbędna w prowadzeniu social mediów. Na rynku jest wiele narzędzi, które pomogą Ci stworzyć oryginalne grafiki. Najpopularniejszą tego typu aplikacją jest oczywiście Canva. Ogromnym plusem tego narzędzia jest prostota, która pozwala tworzyć grafiki błyskawicznie. Platforma posiada ogromny wybór szablonów czy zdjęć. Canva ciągle się rozwija i oferuje coraz to nowsze funkcje dostosowane do obecnych trendów. Narzędzie jest darmowe, jednak za jego rozszerzoną wersję trzeba już zapłacić. Najdroższy pakiet kosztuje 37.49 złotych miesięcznie.

Pablo to kolejne narzędzie, które umożliwia projektowanie prostych grafik. Aplikacja została stworzona przez Buffer i można ją dodać jako rozszerzenie do przeglądarki. Ciekawą funkcją Pablo jest możliwość wyboru obrazu ze stron internetowych oraz automatyczny kreator cytatów w języku angielskim. Opcje te pozwalają na szybkie tworzenie projektów graficznych. Korzystanie z aplikacji jest darmowe.

Jeżeli chodzi o tworzenie prostych grafik, które zawierają cytaty, idealnie sprawdzi się program Recite. Dzięki tej aplikacji bardzo szybko stworzysz wyróżniający się projekt zawierający cytat. Platforma w swojej ofercie ma sporo gotowych szablonów. Obrazy można bezpośrednio udostępnić na Pintereście, Facebooku czy Twitterze. Aplikacja jest także bezpłatna.

Social Image Resizer Tool to aplikacja, która za darmo pomoże Ci dostosować odpowiedni wymiar grafiki. Narzędzie ułatwia projektowanie obrazów na Facebooka, Instagrama, YouTube, Pinteresta, Twittera czy LinkedIn. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Po załadowaniu obrazu w programie wybierasz kanał oraz rodzaj grafiki, które będziesz wykorzystywał. Narzędzie automatycznie dostosowuje projekt do odpowiednich rozmiarów.

Stwórz wideo i zainteresuj swoich odbiorców

W tworzeniu contentu na różne kanały doskonale sprawdzą się materiały wideo. Ich produkcja zajmuje trochę więcej czasu, ale pojawia się coraz więcej narzędzi, które ułatwiają ten proces. Jednym z nich jest Lumen 5. Narzędzie pozwala na stworzenie spersonalizowanych materiałów. Jest bardzo proste w obsłudze, a dodatkowo wykorzystuje sztuczną inteligencję. Dzięki temu możesz przekształcić tekst blogowy w film. Program zweryfikuje materiał i wykorzysta najważniejsze elementy. To ciekawy sposób na publikację nowych treści. Narzędzie posiada kilka pakietów. Najbardziej podstawowy pozwala stworzyć 3 filmy miesięcznie i jest za darmo.

Animaker jest narzędziem bardzo uniwersalnym. Idealnie nadaje się do tworzenia różnych materiałów w mediach społecznościowych. Z łatwością można w nim stworzyć animacje czy prosty film. Platforma posiada kilkanaście różnych formatów, które zróżnicują Twoją komunikację w mediach społecznościowych. Podstawowy abonament pozwalający na korzystanie z narzędzia kosztuje 10$ miesięcznie.

Bardzo prostą aplikacją w obsłudze, która pozwala na tworzenie materiałów na smartfonie, jest Quik. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie zdjęcia czy filmy i możesz zacząć proces tworzenia wartościowego przekazu. Platforma posiada ciekawe efekty oraz szablony. Aplikacja posiada również funkcję dostosowania odpowiedniej długości materiałów i synchronizuje ją z wybraną muzyką.

Narzędzia, które są warte uwagi

Jeśli chcesz zebrać najważniejsze informacje w jednym materiale, idealnie sprawdzi się infografika. Ogromna ilość darmowych narzędzi pozwoli Ci, na stworzenie tego typu projektów graficznych. Jednym z nich jest Piktochart. Posiada wiele ciekawych szablonów, a jego użytkowanie jest bardzo łatwe.

Natomiast, gdy pojawia się problem z załadowaniem obrazu, na konkretnej platformie z powodu zbyt dużego “ciężaru” pliku, skorzystaj z TinyPNG. Aplikacja nie wpływa na jakość i elementy wizualne grafiki. Warto pamiętać, że maksymalna waga obrazu, z którego możesz skorzystać w aplikacji, wynosi 5 MB.

Gdy zależy ci na sprawdzeniu poprawności swoich tekstów pod względem ortograficznym czy gramatyczny, również znajdziesz narzędzie, które ci w tym pomoże. Jednym z nich jest LanguageTool. Aplikacja posiada ponad 20 języków, z których możesz skorzystać. Jest darmowa, dlatego zawsze warto z niej korzystać.

Ilość narzędzi, które pozwolą ci na stworzenie odpowiedniego contentu w mediach społecznościowych, jest naprawdę imponująca — zaczynając od platform analitycznych, kończąc na tych stricte związanych projektami graficznymi. Warto jednak pamiętać, że aplikacje wspomagają tylko proces twórczy. To, co pozostaje najważniejsze, to oryginalny pomysł na content i opracowanie odpowiedniej strategii komunikacji. Więcej przeczytasz o tym w naszym podręczniku SUPER BRAND: od idei do kreatywnego biznesu. Podręcznik dostępny jest na stronie www.pretacademy.com.

Powodzenia!

Tekst: Magda Aleksander