Piszemy ten post w świątecznej przerwie, kiedy czas sprzyja temu, aby w końcu nadrobić książkowe i serialowe zaległości. I chociaż oglądanie tych samych filmów i seriali ma w sobie coś bardzo przyjemnego, warto po kilku dniach dać mózgowi nieco nowych bodźców i kreatywnie go rozruszać. Oto kreatywne seriale na Netflix, które z pewnością cię zainspirują. 

 

Wyjaśniamy tajemnice umysłu

To serial, który zdecydowanie warto zobaczyć jeśli masz chwilę wolnego. Jak działa umysł? W dwóch sezonach dokument opowiada o różnych zakamarkach umysłu i wyjaśnia ich działanie. Twórcy serialu wzięli na warsztat takie zagadnienia jak: kreatywność, sen, koncentracja, lęk czy psychodeliki. 

Niezwykły świat grzybów

Być może nie jest to oczywisty tytuł na kreatywny dokument na Netflixie, ale jesteśmy pewne, że ten naprawdę niezwykły świat pobudzi cię również od strony kreatywnej. Niesamowita paleta kolorów, kształtów, fraktali i wizji sprawia, że w głowie otwierają się zupełnie nowe pomysły na wizualne eksperymenty. Przy okazji można dowiedzieć się niesamowitych rzeczy o miejscu, w którym żyjemy. 

Abstract: sztuka designu

Klasyka dla każdego kto działa w branży kreatywnej. Udowodniono, że mózg rozkręca się wtedy, kiedy czerpiemy inspirację z innych dziedzin życia i pracy. Jeśli zastanawiasz się jak pobudzić kreatywność, ten serial przychodzi z odpowiedzią. To doskonałe żródło inspiracji i motywacji niezależnie od tego, czym się zajmujesz. 

Poradnik Headspace - medytacja

Kreatywne myślenie wymaga skupienia, odpoczynku i czystej głowy. Ten animowany serial to przyjemność sama w sobie. Tłumaczy jakie są zalety medytacji, jak praktykować ją w codziennym życiu i jakich technik warto używać. Doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia dnia w oparciu o kreatywne myślenie. 

Wszystko w rozpadzie - dokument o Joan Didion

To nasze ostatnie odkrycie. Zmarła przed świętami dziennikarka i autorka książek była jednym z najbystrzejszych umysłów swojego pokolenia. Często porównywana do Susan Sontag, Didion zostawiła po sobie eseje, felietony, artykuły i książki, które pomimo dekad nie tracą na ważności. Dokument pokazuje prywatne życie pisarki, które niestety nie oszczędziło jej bólu oraz traumatycznych doświadczeń. Smutny, ale bardzo autentyczny, a przy tym inspirujący do życia według własnych zasad.

Chef's Table

Nie bez powodu ten serial jest tak świetnie oceniany. Jedzenie to przyjemność, ale też spore pole do popisu. Kreatywność jest tutaj na równi ze smakiem, wizualnym aspektem. Food styling, przełamywanie stereotypów, eksperymentowanie i przekraczanie granic – wszystko podane na jednym talerzu. 

Brene Brown: Odwagi

Jak znaleźć motywację, jak być odważnym w codziennych decyzjach i jak nie dać się przeciwnościom losu? Chociaż może brzmieć to bardzo coachingowo, ten dokument naprawdę otwiera głowę na nowe myślenie. Odwaga i kreatywny rozwój idą w parze, warto poświęcić dla niej przynajmniej jeden wieczór. 

Strategia życia - trenerskie zasady

Chociaż dla osób spoza środowiska, sport nie kojarzy się z kreatywnością, w rzeczywistości okazuje się mieć z nią wiele wspólnego. Taktyka, motywacja, odporność na porażki i stres oraz ciągłe myślenie o tym, jak stać się jeszcze lepszym. Ten serial przedstawia sylwetki trenerów, którzy opowiadają o swoich wzlotach i upadkach oraz o technikach stawania się najlepszym w swoim zawodzie. Spora dawka inspiracji i motywacji do działania bez względu na przeciwności. 

zdjęcia: Netflix