In Da Clubhouse

Clubhouse to nowe medium społecznościowe, które w ostatnim czasie wzbudza ogromne zainteresowanie. Aplikacja powstała w kwietniu 2020 roku i w styczniu 2021 zarejestrowała dwa miliony użytkowników. Miesiąc później jest ich już 8 milionów, a ta liczba nadal rośnie.


Clubhouse, czyli o co tak naprawdę chodzi?

Clubhouse najprościej można opisać, jako sieć społecznościową, w której najważniejsze są prowadzone przez użytkowników dyskusje audio. Głównym założeniem jest kreowanie ciekawych rozmów bez żadnych “dodatków” w postaci opisów, czy grafik. Wyjątkiem jest tutaj bio, opis dyskusji czy zdjęcie profilowe.

Warto zauważyć, że aplikacja jest dostępna tylko urządzenia marki Apple, a korzystać z niej można tylko po otrzymaniu zaproszenia. Zapisując się do Clubhouse, musisz posiadać aktywny numer telefonu. Jest to niezbędne, ponieważ zaproszenie wysyłane jest SMS-em.

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, masz możliwość przekazania dwóch zaproszeń swoim znajomym. Bardzo ważnym aspektem w działaniu aplikacji jest to, aby zaproszenie wysłać osobie, która zaangażuje się w społeczność Clubhouse. Na twoim profilu będzie widoczna informacja o tym, kto został przez ciebie zaproszony. Jest to istotna kwestia, ponieważ aktywność osób dodanych do aplikacji jest weryfikowana i może wpłynąć na Twoją działalność na platformie.

Jak działa Clubhouse?

Aplikacja jest pewnego rodzaju klubem dyskusyjnym. Użytkownicy prowadzą rozmowy na różne tematy oraz wymieniają się poglądami w udostępnionych “pokojach”. Jeśli posiadasz już konto, możesz dołączyć do jednej z takich przestrzeni i wziąć udział w rozmowie na żywo. Co ważne dyskusje nie są zapisywane i po ich zakończeniu nie ma możliwości na ponowne odsłuchanie.

Clubhouse posiada trzy opcje pokoi. Pierwsza z nich to forma zamknięta i jest dostępna tylko dla osób zaproszonych. Kolejna opcja została określona, jako społeczna i mogą z niej korzystać użytkownicy obserwujący konkretną grupę. Ostatni rodzaj to dyskusje otwarte, gdzie dołączyć może każdy. Wszystkie pokoje mają swoją nazwę oraz tematykę.

Każdy użytkownik może stworzyć przestrzeń, gdzie kreowane są dyskusje. Rozmowy prowadzone na żywo koordynuje ich twórca, który jednocześnie jest moderatorem. To właśnie on podczas spotkania przekazuje status umożliwiający rozmowę innym użytkownikom. Pozostałe osoby w pokoju mogą słuchać dyskusji bądź zgłosić chęć zaangażowania się w nią.

Dlaczego warto zainteresować się Clubhouse?

Clubhouse jest ciekawą alternatywą dla podcasterów, ponieważ dzięki pokojom z określoną tematyką, mogą dotrzeć do nowych potencjalnych odbiorców, zainteresowanych konkretnym obszarem. Rozmowy live dają możliwość na rozwinięcie wątków przedstawianych w audycjach podcasterów. Efekt przekazu jest wzmocniony przez zaangażowanie słuchaczy w dyskusję. Sprawdza się to szczególnie w przypadku twórców, którzy zajmują się nowinkami technologicznymi. Obecnie to właśnie ta tematyka w aplikacji jest bardzo popularna. Dlatego Clubhouse będzie idealnym kanałem dla takich osób.

Aplikacja może być też ciekawym narzędziem dla osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę w Internecie i posiadają nietypowe zainteresowania. Obecnie bariera wejścia na rynek podcastów, czy Youtube jest dość wysoka. To zniechęca wiele osób do podejmowania aktywności na różnych platformach. Clubhouse daje możliwość budowania społeczności, które są zaangażowane w dyskusję z twórcami. Jest to bardzo ważny aspekt, który wpływa na relację między użytkownikami.

W aplikacji można się naprawdę wiele nauczyć. Rozmowy są często prowadzone przez ekspertów z przeróżnych branż. Dzielą się oni swoją wiedzą, co jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem. Bardzo dużo osób publicznych angażuje się w społeczność Clubhouse. I co jest naprawdę interesujące, możesz zadawać im różne pytania, które zwiększą twoją wiedzę.

Czy Clubhouse ma wady?

Zainteresowanie Clubhouse jest coraz większe. Dlatego wielu, potencjalnych użytkowników narzeka na ograniczony dostęp do aplikacji. Platforma nie jest dostępna na system Android. Dodatkowo sposób korzystania z aplikacji umożliwia tylko specjalne zaproszenie. Te aspekty zniechęcają bardzo dużą część odbiorców platformy. Można jednak stwierdzić, że jest to zabieg celowy, którego głównym celem jest zwiększenie popularności i prestiżu aplikacji.

Obecnie sieć mocno się rozwija, dlatego tematyka prowadzonych dyskusji jest jeszcze trochę ograniczona. Aktualnie najwięcej rozmów dotyczy nowych technologii, czy biznesu. Jednak całkiem prawdopodobne, że w przyszłości się to zmieni.

Nie ma wątpliwości, że Clubhouse posiada ogromny potencjał i powstał w czasie, w którym tego typu przekazy są bardzo wartościowe. Dlatego warto śledzić rozwój tej aplikacji, ponieważ według wielu specjalistów, 2021 rok będzie dla niej przełomowy.

tekst: Magda Aleksander